• 22 maja 2017

Zapach w branży motoryzacyjnej

Zapach w branży motoryzacyjnej

285 285 ScentGuru

Zastosowanie marketingu zapachowego można znaleźć w praktycznie każdej branży – od odzieżowej, przez jubilerską, aż po eventową. Dziś jednak skupmy się na branży motoryzacyjnej, która już na całym świecie jest bardzo silnie związana z aromatyzacją. W Polsce marketing zapachowy w salonach samochodowych, to dalej nowatorskie i oryginalne rozwiązanie marketingowe. Oczywiście jest to dużą zaletą dla prężnie rozwijającego się rynku motoryzacyjnego, ponieważ w bardzo prosty, lecz skuteczny, sposób dana marka może wyróżnić się na tle konkurencji.

Głównym celem aromatyzacji w salonach samochodowych jest przede wszystkim zwiększenie sprzedaży i wpłynięcie na komfort klienta podczas pobytu w salonie. Odpowiednio dobrany zapach sprawi, że oferowane klientowi modele samochodów, wydadzą się mu jeszcze bardziej luksusowe, prestiżowe, a co za tym idzie, zapach rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące wartości tych samochodów i przyspieszy proces decyzyjny.

Co do samych kompozycji zapachowych sugerowanych dla branży motoryzacyjnej, to Scent Sommelierzy agencji marketingu zapachowego AromaCorp podkreślają, że są to przede wszystkim zapachy skórzane, męskie, eleganckie. Choć oczywiście, wszystko zależy również od idei związanej z samą marką samochodową i wystroju salonu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również okazyjne wykorzystanie aromamarketingu i wprowadzenie niepowtarzalnego zapachu np. podczas premiery nowego modelu samochodu, co jeszcze bardziej podkreśli wyjątkowość tego wydarzenia.

  • Często preferencje wobec danej marki wynikają z emocjonalnego przywiązania do niej. Zapach pomaga w stworzeniu i podtrzymaniu tego unikalnego uczucia.
  • Kupując auto i serwisując je, Klienci chcą mieć poczucie komfortu, wysokiej jakości i wyjątkowości. Odpowiednio zastosowany zapach pomaga osiągnąć te efekty.
  • Klienci zdecydowanie chętniej wybierają miejsca, w których unosi się dobrze dobrany, przyjemny zapach.
Jacek Bylicki

Autor
Michał Maziejuk
Scent DNA: Patchouli