• 9 maja 2017

Zielone nuty zapachowe

Zielone nuty zapachowe

285 285 ScentGuru

Oprócz standardowych i znanych wszystkim nut zapachowych, takich jak np. róża, wanilia czy też kwiat pomarańczy. Istnieje cały szereg tajemniczych składników, które mimo że są bardzo często stosowane we współczesnych perfumach, dalej dla wielu pozostają zagadką.  Dziś rozwiążemy trzy zagadki o nazwach – galbanum, kumaryna i wetiwer. Są to nuty związane z zapachami z rodzin zielonych, szyprowych ale także fougere.

Wetiwer/olejek wetiwerowy pochodzi od rośliny zwanej wetiwerią pachnącą, która jest bujną trawą. Można ją spotkać w Azji Południowo-Wschodniej oraz krajach strefy tropikalnej. Zapach wetiwerii pozyskiwany jest dzięki procesowi destylacji i cechuje się przede wszystkim zielonym, a czasami nawet lekko dymnym charakterem.

Galbanum natomiast to gumożywica pochodząca z łodyg i kłączy roślin rosnących głównie w Iranie i Afganistanie. Jest jednym z podstawowych składników perfum z rodzin szyprowych i fougere. Charakteryzuje się zapachem zielonym, mokrym, szlachetnym. Co ciekawe, galbanum znane było bardzo dobrze w czasach starożytnych, jednak wtedy wykorzystywano je nie w perfumiarstwie a przede wszystkim jako lekarstwo na wiele dolegliwości.

Kumaryna to nic innego jak organiczny związek chemiczny, który cechuje się zapachem świeżego siana. Po raz pierwszy został on wykorzystany przez legendarny dom perfumeryjny Houbigant w kompozycji zapachowej Fougére Royale (która to zresztą dała początek nowej rodzinie zapachów – fougere).

Jacek Bylicki

Autor
Michał Zych
Scent DNA: Lemongrass Ginger