• 8 maja 2017

Zapachy Gourmand

Zapachy Gourmand

285 285 ScentGuru

Istnieje wiele zróżnicowanych grup i rodzin zapachowych bazujących na różnorodnych składnikach. Niektóre z nich są zdecydowanie bardziej typowe i oczywiste – jak np. grupa kwiatowa czy drzewna, inne zaś oryginalne o nazwach, które przeciętnemu człowiekowi nic nie mówią. I to właśnie te drugie od dłuższego czasu podbijają rynek perfumeryjny.

Jedną z takich grup są zapachy określane mianem gourmand. Cóż się kryje za tą nazwą? Perfumy typu gourmand charakteryzują się słodkim, spożywczym aromatem, nawiązującym do słodyczy i deserów. Za pierwsze perfumy tego typu uznaje się dzieło Muglera z 1992 roku – Angel, jest to połączenie wanilii, czekolady, karmelu, paczuli, jaśminu i nut owocowych. Od początku lat 90. nieprzerwanie trwa moda na zapachy gourmand, zaliczane są do nich m.in. La vie est belle Lancome, Flowerbomb V&R, Candy Prady.

Zapachy gourmand mają również szerokie zastosowanie w marketingu zapachowym. Wykorzystywane są m.in. do wzmocnienia i podkreślenia aromatów wypieków w cukierniach i piekarniach, ale także do zachęcenia klientów kawiarni do zakupu nie tylko kaw, a również ciast i deserów. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie zapachów cukierków i słodkich owoców w sklepach z odzieżą dziecięcą i zabawkami, przyciągając tym samym klientów nie tylko kolorową wystawą czy asortymentem, ale także zapachem. Tworzy się dzięki temu spójny wizerunek miejsca oraz klimat przyjazny dla dzieci i dorosłych.

Jacek Bylicki

Autor
Jacek Bylicki
Scent DNA: Blue Wood