• 18 kwietnia 2017

Perfumiarze

Perfumiarze

285 285 ScentGuru

O malarzach, muzykach, rzeźbiarzach uczymy się w szkołach, czytamy w gazetach, oglądamy filmy. Rzadko jednak wspomina się o przedstawicielach innej, bardzo znaczącej grupy artystów – o perfumiarzach.

Kreatorów perfum już w XVII wieku zaczęto postrzegać jako prawdziwych artystów, a nie zwykłych rzemieślników. Powszechnym zjawiskiem było posiadanie prywatnych perfumiarzy na dworach królewskich, którzy tworzyli spersonalizowane wody toaletowe dla rodziny królewskiej. Dziś niestety, mimo tego, że perfumy biją rekordy sprzedażowe, mało kto wie, który z „nosów” stoi za jego ulubionym zapachem. Podobna sytuacja dotyczy większości agencji marketingu zapachowego, które często nie mają pojęcia z czyich kompozycji korzystają. Oczywiście zdarzają się też wyjątki, wśród których znajduje się agencja AromaCorp. Bez problemu można uzyskać informację kto jest głównym perfumiarzem kreującym większość ich kompozycji zapachowych. W przypadku AromaCorp jest ich dwójka – Christopher Laudamiel oraz Raymond Mats.

Christophe Laudamiel jest dyplomowanym chemikiem, wykładowcą, pisarzem i perfumiarzem z kilkunastoletnim doświadczeniem. Stworzył kompozycje dla wielu domów perfumeryjnych, m.in. Estée Lauder, Ralph Lauren, Burberry, Tom Ford, Clinique, Michael Kors, Humiecki & Graef i Abercrombie & Fitch.

Raymond Matts swoją karierę rozpoczął jako sprzedawca w firmie Aramis w Nowym Jorku. Był zafascynowany światem zapachów i procesem tworzenia perfum. Wkrótce zatrudniony został przez jeden z najbardziej znanych domów perfumeryjnych na świecie – Firmenich, gdzie z powodzeniem realizował swoje pomysły na wszystkich etapach kreacji zapachów. W firmie Estée Lauder pełnił funkcję Wiceprezesa i był odpowiedzialny za strategię rozwoju i zarządzanie grupą.

Jacek Bylicki

Autor
Michał Maziejuk
Scent DNA: Patchouli